ChatGPT: Odhalení budoucnosti dekódování propagandy
pro, 28 2023
Co je ChatGPT a jak mění hru v oblasti propagandy
ChatGPT, co to sakra je? No, představte si, že máte v kapse kamaráda, který ví takřka všechno. Tenhle kámoš je stroj a jmenuje se ChatGPT. Je to umělá inteligence, která dokáže žvanit skoro o čemkoliv – a to celkem přesvědčivě. Nebojte se, tenhle parťák vás nedovede k výčepu, aby jste to tam spolu rozjeli. On je vážný typek, co se nejlépe cítí v roli společníka pro psaní textů, programování nebo třeba jako chatbot pro zákaznický servis. A teď k tomu opravdu zajímavému, jaký má vliv na propagandu? No, je to trochu jako by někdo objevil kouzelný lektvar, který dovoluje, aby jeden člověk psal jako tisíc lidí. Slyšeli jste dobře! Jeden argument nebo názor může najednou vyplavit internetový prostor jako vlna, která je všude najednou. Myslete na to, moji drazí, jak málo stačí a z náhodného příspěvku se stane hlasatel nové pravdy. Navíc, když jde o stroj, který nemá své vlastní názory, tak si ani nemrkne, jestli šíří pravdu, polopravdu nebo úplnou lež.
Vliv ChatGPT na rozpoznávání a odhalování propagandy
ChatGPT může být sice mazaný ve škádlení slovy, ale je tu i druhá stránka mince. Stroje jako on dokážou pomoci ve válce s propagandou. Jen si to představte, dáte mu načtený celej internet a naučíte ho, jak rozlišit fakta od fikcí. Když vám pak příště někdo bude tvrdit, že třeba v Plzni prší místo vody pivo (což samozřejmě není pravda, ale po pravdě, bylo by to úžasné), ChatGPT vám během okamžiku může říct, že jste se setkali s čistokrevnou nesmyslnou propagandou. Fantazie? Ne, realita, která tu máme kousek od nosu. A to je dobrá zpráva!
Historie a vývoj umělé inteligence ve světle propagandy
Kluci a holky, co si vybavujete, když se řekne umělá inteligence? Terminátor? Hal 9000? Věřte nebo ne, dnešní AI je o něčem úplně jiném. Začalo se to nevinně, algoritmy co filtrovaly spam a pak najednou, kaboom – umělá inteligence, která rozpoznává obličeje, řídí auta a teda jo, dělá klukům a holkám ve škole domácí úkoly. No a jsem tady já, Roman, rodič dětí Lukáše a Terezy, co tomu celému ťukám do klávesnice a směju se, že jsem nejspíš už zastaralý dinosaurus. Ale pozor, tyhle AI vychytralosti mají skutečný význam i v tom, jak nobilitně rozpoznáváme a bojujeme s propagandou. Historie je svědkem, že všechno špatné má v sobě i něco dobrého – a u AI to platí dvojnásob. Takže, i když vaše káva saje, umělá inteligence saje propagandu.
Metody a techniky pro rozpoznávání propagandy
Nuže, jak můžeme pomocí ChatGPT a podobných AI rozpoznat a identifikovat propagandu ve zprávách a na sociálních sítích? Než si sednete a zapšklí zjistíte, že jste obětí nedbalého sdílení fake news, měli byste vědět, že jsou tu techniky a metody, které vám pomůžou se v této digitální džungli zorientovat. Máme tu třeba stylometrii, což je metoda zkoumání stylu psaného textu, ale i sentimentální analýzy, které zkoumají emoce textu, a kontextuální analýzy, kdy se berou v potaz i témata a situace, ve kterých jsou informace poskytovány. Nezapomínejte, že pravdu tak často zastíní spousta emocijí a kontextu, takže tyhle nástroje jsou jak světlomet ve tmě. A jasně, nejsme všechni detektivové nebo lingvisté, ale hej, máte přece mě, abych vám na to ukázal. Díky AI jako je ChatGPT, který nám pomáhá s analyzováním textů, můžeme propagandu spatřit už z dálky, to je úžasný, ne?
Využití ChatGPT v praxi při odhalování propagandy
Dost babrání v teorii, jdeme na konkrétní věci. Všichni víme, jak se internet může stát divokým západem plným nepravd, kde si každý může kovbojsky hrát na šerifa nebo zloděje. A tu nastupuje umělec, pardon, umělá inteligence jako je ChatGPT. Díky své schopnosti analyzovat obří množství textů, může rozkrýt strategie, kterými se šíří mylné informace. Představte si to jako hru, kde ChatGPT je ten, co má mapu, a vy jste Indiana Jones, co má nalézt poklad (pravdu). Za použití léček, jakými jsou stylometrie nebo analýzy sentimentu, dokáže ChatGPT upozornit na podezřelé vzory, které se vyskytují ve zprávách a příspěvcích. A nebojte, není to žádná sci-fi. Já osobně jsem měl možnost to na vlastní oči vidět, a ejhle, ono to fakt funguje. Když už se teď cítím jak ve filmu, tak mi chybí akorát popcorn a 3D brýle!
Rizika spojená s používáním ChatGPT a podobných technologií
Ale jako v každém dobrém příběhu, musí být i zvrat. Ačkoliv ChatGPT zní jako hrdina našich digitálních dob, všechno má své rizika a nebezpečí. Co když vám řeknu, že i tenhle umělý intelekt může být zneužit k šíření právě té propagandy, proti které bojuje? Jo, je to trochu jako dát ohněstrůjcům zápalky a pak se divit, že hoří. A nezapomeňme na soukromí – co když tenhle chytrák bude sbírat naše data a my ani nevíme jak a kde a co s nimi dělá. To je noční můra pro každého, kdo si cení trošky soukromí, no ne? Ačkoliv bychom se rádi plavili na vlnách optimismu, je důležité si uvědomit, že takhle mocná technologie potřebuje pevný etický základ, průhlednost a kontroly, aby nebyla zneužita nebo špatně pochopena. Jen tak mimochodem, někdy mi připadá, že s těmito technologiemi si hrajeme jako děti s pytlíkem bonbónů – všechny chceme vyzkoušet, aniž bychom si přečetli, co je uvnitř. Oops, cukrový šok!
Čeká nás utopická nebo dystopická budoucnost?
Tak co, kam směřujeme v této erě AI a strojového učení? Budoucnost hravě nabízí dva scénáře. Ten světlý tvrdí, že ChatGPT a jeho kumpáni nás budou vést ruku v ruce k objektivnějším informacím, a že ti zlí šiřitelé poplašných zpráv budou navěky odhaleni a zavrženi. Tedy lehce utopická vize, kde zatleskáme a půjdeme si hrát ven s dětmi, aniž bychom se báli o kvalitu informací, které polykají. To by bylo vážně parádní, viďte? Na druhou stranu, ten méně veselý scénář nás varuje před dystopií, kde je kontrola nad informacemi pouze iluze a propagandistické techniky jsou ještě sofistikovanější a obtížněji rozpoznatelné. K tomu přidáme špetku ztráty soukromí a máme tu krásný koktail jménem "Digitální Big Brother". No, já doufám, že se směřuje k něčemu mezi tím – takovému česko-slovenskému kompromisu, kde jsme skeptičtí, ale zase ne tak moc, abychom pohrdali vším novým a neznámým.
Ať už je to jakkoliv, jedno je jisté – ChatGPT a podobné technologie mění pravidla hry ve světě zpráv, informací a ano, i propagandy. Jsme svědky období, kde má umělá inteligence sílu, která může informační války zcela přetvořit. O to víc je důležité, abychom byli bedliví, vzdělávaní a vybaveni nástroji k jejímu správnému využití – a možná se tak vyhneme tomu, aby se náš svět obrátil vzhůru nohama.
Konec konců, kdo by chtěl žít v realitě, kde je pivo na Plzni déšť? No, možná s výjimkou nějaké té mírně ujeté pohádky. Držte se, kamarádi, ať už jste kdekoliv, a nezapomeňte kriticky přemýšlet o tom, co čtete a sdílíte. Svět informací je plný úžasných objevů, ale také pastí, které číhají za každým rohem. A jak se známo říká v našich kruhů, lepší je být informovaný než se nechat zavádět. Tak zatím ahoj a mějte oči otevřené!