ChatGPT a jeho místo ve světě digitálního marketingu

Představte si, že máte pomocníka, který vám bez oddechu odpovídá na otázky, píše články, e-maily, dokonce i reklamní slogany, a to vše s lidskou precizností. Ne, nejde o žádnou futuristickou utopii – říká se tomu ChatGPT. ChatGPT je forma umělé inteligence vyvinutá společností OpenAI, která je schopna vést konverzace téměř o čemkoli. A myslím to vážně, zkusila jsem to a byla jsem překvapena, jak přirozeně dokáže pokračovat ve větě, aniž by se opakoval nebo ztrácel nit. Což mě přivedlo k myšlence: Jak moc toto může změnit digitální marketing, jak ho známe?

Můžu vám prozradit, že jsem sama v marketingu jako ryba ve vodě. Miluji kreativní brainstorming, taktiku a strategii, jak dostat produkt přesně k tomu správnému zákazníkovi. Ale není to hračka, potřebuji spoustu nástrojů, aby se to mohlo stát. A teď, když přibližuji ChatGPT do mé marketingové výbavy, najednou vidím před sebou nový vesmír možností. Zajímavé je, že například při psaní popisů produktů, které občas může být trochu... no, pojďme říct, že zopakovat slovo "inovativní" po sté už není tak svěží. Ale ChatGPT má být jakýsi generator nepřeberného množství synonym, metafor a kreativních popisů, kterými můžete okořenit každý váš text.

Když umělá inteligence tvoří obsah

Všem nám je jasné, že obsah je král. V době digitální přesycenosti informacemi potřebujete něco, co bude vaše zákazníky bavit, vzdělávat a zároveň přesvědčovat, že váš produkt je tou pravou volbou. A o tomto všem se dá vést dlouhé filozofické debaty při skleničce dobrého moravského vínka s Františkem. Jak vám ale ChatGPT může pomoct se vším tím obsahem? Já sama jsem začala s testováním a nechala jsem si napsat několik blogových příspěvků na různá témata. A výsledek? Jako by to psal nějaký nadaný copywriter s barevnou paletou slov. Chcete-li článek o nejnovějších trendech v digitálním marketingu - máte ho. Tipy pro začínající blogery - není problém. Myslíte si, že je to magie? No, možná je to spíš věda zaklínající technologie.

Personalizovaná reklama? ChatGPT to bere jako hračku!

Pokud je v marketingu nějaké zlaté pravidlo, pak je to personalizace. Každý chce cítit, že reklama je šitá přímo na míru jeho potřebám. A tuhle chapadlovou práci – rozuměj rozsvícení všech mozkových žárovek u potenciálních zákazníků – nyní může ChatGPT zvládnout s překvapující lehkostí. Třeba jsem musela nedávno vymyslet kampan pro nový typ ekologického obalu. Máte tu herní plán - definujte publikum, napište kreativní brief, odpalte ChatGPT a... a už jen čekáte, až vám to zformuluje reklamní texty, které jsou tak svěží, jako by se právě vynořily z jarní louky. Přiznávám, měla jsem obavy, zda AI nezapomene na lidský dotek, ale nezklamalo. ChatGPT je dokonce schopný napsat scénáře pro video reklamy, které se budou zdát osobnější než mnohé, co jsem viděla od živých scenáristů.

SEO a ChatGPT - Noví nejlepší přátelé?

SEO. S tím si většina marketérů vyká. A nejinak je to i v mém případě. Vždycky to bylo takové mozkomlácení – klíčová slova, optimalizace, backlinky. Chcete-li, abyste byli viditelní na internetu, musí mít SEO pevné místo ve vašem digitálním marketingovém plánu. Zde ChatGPT přichází jako bílý rytíř na koni – svým způsobem. Dokáže nejen vymyslet obsah, který je optimálně přizpůsobený klíčovým slovům a očekáváním algoritmu vyhledávačů, ale zároveň to dělá tak, že ještě drží čtenářovu pozornost. Kdybych měla srovnat tento proces s čímsi ze života, bylo by to jako skládat obrovskou jigsaw puzzle, ale s tím rozdílem, že najednou máte obrázek na krabici a přesně víte, jak má výsledek vypadat. No řekněte, to není úleva?

Automatizace jako klíč k efektivitě

Není to žádná novinka, že automatizace nás volná od nudných a repetitivních úkonů, takže můžeme čas věnovat kreativnějším a produktivnějším činnostem. Prostě kdo má rád monotonní práci, že? Doufám, že nejsem jediná, koho už nebaví pořád dokola odpovídat na to samé v e-mailové komunikaci s klienty. František se vždycky směje, že bych si mohla předtočit odpovědi a pustit je jako staré dobré automatizované menu při telefonátu. No, a tady nám ChatGPT přichází opět s pomocí. Dokáže generovat e-mailové odpovědi, reporty, dokonce i sociální média příspěvky v mžiku oka. A nemusíte se bát, že dostanete nějaký otravný generický textek – ne, ne, ne. ChatGPT to dovede přizpůsobit vašemu hlasu a stylu psaní. Jako byste měli digitálního dvojníka!

Kde je ten háček? Nebo je to jen všechno růžové?

No dobře, teď už musím zasadit nohy zpět na zem. Jsem marketingový nadšenec, ale stále mám mozkové závity dostatečně na pořádek, abych rozpoznala, že i ChatGPT má svoje limity. Třeba si dovedete představit, že i když to AI s autorstvím obsahu zvládá skvěle, stále se můžete setkat s nějakými drobnými nepřesnostmi, nebo s tím, že vytvořený obsah nebude mít tu správnou "duši". Ano, to je ta neuchopitelná esence, která se tak těžko digitalizuje. A co teprve autorská práva? Ne vše, co umělá inteligence vyplodí, může být vždy 100% originální. A pak jsou tu možné etické naležitosti – jako co uděláme s těmi všemi copywritery, když jejich robotičtí kolegové je budou moci nahradit?

Závěrečné myšlenky: Jak budeme využívat ChatGPT v budoucnosti?

Pojďme se společně zamyslet nad tím, jaké místo bude ChatGPT zaujímat v marketingovém ekosystému. Jsou tu jasné indikace, že jeho role bude růst exponenciálně a transformovat to, jak přemýšlíme o obsahu, SEO, personalizaci a automatizaci. Moje vize je jasná: bude to nástroj, který pomůže okořenit naše marketingové strategie, ale ne nahradí lidskou kreativitu a intuici. Představte si, že místo hodin strávených nad klávesnicí budeme trávit čas kreativním brainstormingem, strategizováním nebo jen tím, že se konečně budeme moci více věnovat klientům 'tváří v tvář'. To je přece marketingový ráj, ne?

Nemůžu si pomoct, ale jsem na vlně nadšení, když přemýšlím o všech těchto možnostech. Tam venku je skvělý budoucí svět digitálního marketingu, který je teď jen o trochu interaktivnější, a já jsem tu, abych vám o tom všechno řekla. Pojďme začít tuto vzrušující cestu s ChatGPT společně. Buďte připraveni, změna už klepe na dveře!